BLOG

Gdańsk: Zwracamy uwagę! Czy Twój szyld jest legalny?

Podczas, gdy oczy całego świata zwrócone są na walkę z panującym wirusem, po cichutku i bez należytego echa minęła data drugiego kwietnia, tak ważna dla branży reklamowej i gdańskich przedsiębiorców.

Dlaczego ważna? Otóż właśnie drugiego kwietnia 2020 roku minął 24 miesięczny okres dostosowawczy, który Radni Miasta Gdańsk wyznaczyli przedsiębiorcom i właścicielom powierzchni reklamowych na zaadaptowanie szyldów i demontaż reklam niezgodnych z Uchwałą Krajobrazową Gdańska.

Jak działa Uchwała?

Miasto Gdańsk podzielono w Uchwale na 8 obszarów historyczno-funkcjonalnych i ustalono, które z nośników mogą w nim występować i na jakich zasadach. Powstanie Uchwały poprzedziły ankiety, badania architektoniczne i urbanistyczne, które wskazały na potrzebę zróżnicowania obecności na przykład nośników reklamowych w rożnych typach terenów w mieście. Odmienne są potrzeby związane z reklamą na terenach przemysłowych, czy wielkopowierzchniowych obiektach handlowych, a inne w leśnej zabudowie mieszkalnej czy historycznym Śródmieściu.

Przykładowo, w Głównym Mieście nie będzie można stosować plastikowych, kolorowych kasetonów, które zwyczajnie nie pasują do zabytkowej zabudowy. W obszarze tym preferowane są szyldy w formie płaskich tablic, liter malowanych czy wycinanych mocowanych bezpośrednio na ścianie. Szyldy takiego typu nie tylko lepiej wpisują się w zabytkowy charakter zabudowy, ale co ciekawsze, są tańsze od współczesnych świecących kasetonów z tworzyw sztucznych.

Jesteśmy na TAK

Uchwała pozwoli dopilnować, by wszyscy przedsiębiorcy dostosowali się do tych regulacji – co zharmonizuje wizualnie ulice. Przedsiębiorcy będą mogli konkurować w przestrzeni na równych zasadach. Dany lokal będzie miał szyld tej samej wielkości, co ten obok niego. Przedsiębiorcy będą mieć jednocześnie gwarancję, że sąsiad nie będzie próbował ich przyćmić czy zasłonić.

uchwala krajobrazowa gdanska nowe przepisy
Źródło: https://www.facebook.com/uchwalakrajobrazowagdanska/

reklamy litery przestrzenne gdansk
Źródło: https://www.facebook.com/uchwalakrajobrazowagdanska/

Prokrastynacja się nie opłaca

Uchwała Krajobrazowa budziła sporo kontrowersji i nieporozumień, jak to zwykle bywa: między mieszkańcami miasta, którym ekrany ledowe całodobowo świeciły w okna, a ich właścicielami, którzy za wyświetlanie reklam otrzymywali wynagrodzenie. Teraz, gdy klamka już zapadła, terminy zostały przekroczone, a miasto zaczęło oczyszczać się z nielegalnych reklam – radzimy nie dyskutować, a jak najszybciej podjąć kroki ku dostosowaniu swojego nośnika do założeń Uchwały. Dla zobrazowania powagi sytuacji miejska ciekawostka: właściciel reklamy przy ul. Dmowskiego we Wrzeszczcu zapłacił ponad 70 000 złotych kary za nielegalnie wiszący baner na ścianie jednego z budynków. I na pewno wiesz, o który baner chodzi 😉

nielegalne banery w gdańsku
Źródło: https://www.facebook.com/uchwalakrajobrazowagdanska/

nielegalne reklamy gdansk
Źródło: https://www.facebook.com/uchwalakrajobrazowagdanska/

Kontrole a pandemia

Choć z racji skomplikowanej sytuacji gospodarczej w kraju Miasto Gdańsk oraz Zarząd Dróg i Zieleni zapowiedziało tymczasowe wstrzymanie kontroli, to wraz z „odmrażaniem gospodarki” przyjdzie czas na ich wznowienie. Trudno się temu dziwić, dwa lata to wystarczająco dużo czasu, żeby podjąć kroki ku przeprojektowaniu szyldu – a my oczywiście chętnie pomożemy spóźnialskim!

demontaż reklamy gdańsk wrzeszcz
Źródło: https://www.facebook.com/uchwalakrajobrazowagdanska/

oszczyszczanie budynków z reklam stare miasto gdansk
Źródło: https://www.facebook.com/uchwalakrajobrazowagdanska/

Co możemy dla Ciebie zrobić?

Przygotujemy dla Ciebie odświeżony projekt zgodny z Uchwałą Krajobrazową. Otrzymasz specyfikację techniczną jego wykonania, zasięgniemy przy tym opinii w Zarządzie Dróg i Zieleni dla stu procentowej pewności jego zgodności z postanowieniami. Gdy tylko sytuacja na to pozwoli zajmiemy się jego wykonaniem i montażem. Jeśli Twój lokal tego wymaga – zdemontujemy stary szyld, zajmiemy się jego utylizacją, oczyścimy szyby z niestosownych naklejek. Wszystko to w duchu akcji #zostańwdomu czyli całkowicie zdalnie. Napisz maila Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. albo zadzwoń 666301263 i zobacz, jak pięknie może wyglądać Twój lokal!

jakie reklamy są dozwolone projektowanie szyldow
Źródło: https://www.facebook.com/uchwalakrajobrazowagdanska/

Pełen tekst uchwały znajduje się tutaj
Mapę obszarów wraz z wyszukiwarką znajdziesz tutaj
Tutaj znajduje się przewodnik, który prosto i przejrzyście pokazuje typy lokali i możliwe warianty ich oznakowania.
Krótka piłka: jeśli w przewodniku nie znalazłeś informacji o typie reklamy, który chcesz powiesić oznacza to, że NIE MOŻESZ go tam umieścić.

Podziel się!

Instagram

instacs
instacs
insta
Minivan Mockup
Newsletter

Dołącz do newslettera i dowiedz się pierwszy o nowościach, rabatach i ciekawych wydarzeniach. Obiecujemy - nie spamujemy.

© 2019 zwracamy uwagę, wszelkie prawa zastrzeżone